+48 18 54 17 452
+48 519 140 766
Czynne: Poniedziałek - Piątek: 8:00-17:00
0 produkty, 0.00 PLN Strefa klienta

Częste pytania

DobreMyjki.pl > Częste pytania

Kubicz duo


Myjka ciśnieniowa - jaką kupić i dlaczego?

Na pytania odpowiada Paweł Kubicz, właściciel DobreMyjki.pl, który od 15 lat zajmuje się urzadzeniami ciśnieniowymi.

DLACZEGO KRANZLE?

FILOZOFIA W obecnej dobie korporacji, produktów, marketingu i downsizingu, niemiecką firmę Kranzle można nazwać „dinozaurem”. Takich firm już nie ma! Dziś nadrzędnym celem każdego producenta jest maksymalizacja zysków poprzez minimalizację kosztów produkcji. Tymczasem Kranzle niezmiennie od 1974 r. podąża swoją ścieżką o nazwie „trwałość”. Tak naprawdę technologia pozwalająca na wyprodukowanie solidnej, mocnej i trwałej myjki ciśnieniowej była już znana dziesięciolecia temu a większość „nowych rozwiązań technicznych” wprowadzanych przez konkurencję to chwyt marketingowy pozwalający ukryć niższe koszty produkcji pod przykrywką czegoś nowego, więc niby lepszego albo bardziej „eco”. Tylko co z tą ekologią jak „eco-bubel” po 2-3 latach się psuje i ląduje na wysypisku śmieci, a „dinozaur Kranzle” chodzi przez dziesięciolecia. Kto wtedy jest bardziej „eco”?


MATERIAŁY W firmie Kranzle lubię to że myjek wysokociśnieniowych nie produkują księgowi. Wszyscy wiemy że nie da się tanio zrobić dobrej myjki. Jak domontujemy maszynę Kranzle, to widać że tam nikt nie oszczędzał na jakości materiałów ani na rozwiązaniach technicznych. To co ma być metalowe, to jest metalowe. Tam gdzie najlepiej sprawdza się stal nierdzewna, tam jest stal nierdzewna. Tam gdzie powinien być mosiądz – jest mosiądz. Nie ma mowy o plastikowych czy nawet aluminiowych głowicach pomp i dotyczy to wszystkich produkowanych myjek Kranzle.


PRODUKCJA Kranzle to bezkompromisowa jakość. Wszystkie urządzenia produkowane są w jednej fabryce w Illertissen w Bawarii a Kranzle jest producentem prawie 90 % części do swoich maszyn. Kranzle nie produkuje jedynie takich podzespołów jak: kable elektryczne, przewody wysokiego ciśnienia, manometry, wyłączniki, styczniki, dysze paliwa itp.


SERWIS W Kranzle nie ma rewolucji. Nowe modele pojawiają się bardzo rzadko, a jeśli już się pojawiają to są ewolucją poprzedniego modelu. Ze względu na to że maszyny produkowane są w oparciu o jeden schemat, ilość części które muszę utrzymywać na magazynie do bieżącego serwisu jest minimalna. W Kranzle jeden zestaw uszczelnień pasuje do 30 różnych modeli myjek produkowanych na przestrzeni 20 lat. I jeszcze jedno: nie spotkałem aby jakiś inny producent myjek dawał klientowi przy zakupie wraz z instrukcją obsługi pełną dokumentację techniczną zawierającą wszystkie rysunki i schematy budowy każdego podzespołu wraz numerami części do zamówienia.

Mam do mycia około 500 mkw kostki brukowej przy domu, elewacje, taras, 2 samochody raz w tygodniu, quada z błota, ogrodzenie, czasem pożyczam myjkę rodzinie lub sąsiadowi. Czyli mycia jest sporo, ale nadal w warunkach domowych. Czy warto jest kupować myjkę za 3-4 tys złotych?

Mycie dużych powierzchni kostki brukowej to jedna z najcięższych prac, która może czekać myjkę ciśnieniową i wielu klientów właśnie na kostce brukowej dopełniło żywota sowich myjek. Najczęściej użytkownik rezerwuje sobie cały dzień na taką pracę, aby w możliwie najkrótszym czasie pozbyć się całego bałaganu. Myjka pracuje wtedy bez ustanku nawet do 12 godzin. Dla profesjonalnych maszyn Kranzle z silnikami niskoobrotowymi to żaden kłopot – zostały skonstruowane do takich prac. Dzięki dużemu ciśnieniu, wydatkowi wody powyżej 600 l/h i lancy Dirtkiller usuwanie mchu, trawy, śladów po oponach, plam oleju i spłukiwanie zanieczyszczeń staje się szybkie, dokładne i bezproblemowe. Gorzej jest w przypadku myjek klasy hobby. Po pierwsze: użytkownik irytuje się gdy na porządne doczyszczenie 1 mkw kostki musi poświęcić 5 minut, a przed nim jeszcze 300 mkw. Po drugie: jakość materiałów użytych do produkcji pompy oraz silnika pozostawia wiele do życzenia. Słabą stroną myjek hobby jest mała ilość oleju przeznaczonego do smarowania oraz chłodzenia przekładni. Podczas wielogodzinnej pracy olej ten odbiera ciepło z pracujących elementów i przekazuje na obudowę przekładni która chłodzona jest wentylatorem. Są modele, które takiego chłodzenia w ogóle nie posiadają. Mała ilość oleju sprawia że po pewnym czasie nie nadąża on chłodzić i smarować przekładni co prowadzi do jej przegrzania oraz uszkodzenia. Najczęściej ulegają wtedy uszkodzeniu: łożysko krzywki, sama krzywka, ślizgi tłoków, tłoki i prowadnica tłoków. Naprawa jest bardzo kosztowna, a często nieopłacalna. Tak więc zdecydowanie warto wybrać drogi ale profesjonalny sprzęt do prac przydomowych, ponieważ jest to inwestycja na wiele lat. 

Jeżeli mam wydać 3000 zł na Kranzla, to wolę co 3 lata kupować nową myjkę za 750 zł przez 12 lat. Będę miał za każdym razem nowy sprzęt i gwarancję. Przecież taki Kranzle i tak nie przetrzyma 4 tańszych myjek.

Nie mogę się zgodzić z takim twierdzeniem. Po pierwsze: Klient który kupił Kranzla przez 12 lat pracuje na doskonale zaprojektowanym sprzęcie najwyższej klasy ze świetnymi parametrami i nienagannym wzornictwie. Natomiast klient który kupił 4 myjki w markecie po 750 zł, przez 12 lat pracuje na kiepskim sprzęcie który za chwilę i tak będzie musiał wyrzucić do kosza. Po drugie: Długowieczność myjek Kranzle potrafi zadziwić. W moim serwisie miałem już styczność z wieloma klientami którzy 15 lat temu kupili Kranzle. Przez cały ten czas użytkowali go w warunkach domowych bez żadnych awarii, aż w końcu stracił ciśnienie i zaczął przeciekać. Po rozebraniu najczęściej okazuje się że wymiany wymagają jedynie uszczelnienia pompy za 250 zł, natomiast uzwojenie silnika, wirnik, krzywka i tłoki wyglądają jakby wczoraj opuściły fabrykę. Po fachowo przeprowadzonej naprawie myjka z powodzeniem może pracować przez następne 15 lat. Po trzecie: kwestia gwarancji - myjki klasy hobby jak najbardziej objęte są gwarancją producenta nawet 3-letnią. Ale istnieją odpowiednie zapisy które, mówią że zużycie i wypracowanie elementów nie podlega gwarancji. W praktyce sprzęt, który dużo pracował traktuje się jako użytkowany nie zgodnie z przeznaczeniem, ponieważ został zaprojektowany do prac okazjonalnych, a wtedy można pożegnać się z gwarancją.

Jakie wyposażenie dodatkowe mogę podłączyć do Kranzle?

W standardzie otrzymujemy wąż wysokociśnieniowy w oplocie stalowym, solidny pistolet wykonany z mosiądzu w plastikowej obudowie, lance ze stali szlachetnej z dyszami Vario-Jet i Dirtkiller. Kranzle oferuje całe mnóstwo wyposażenia dodatkowego. Dostępne jest ono w aktualnym katalogu który można ściągnąć z naszej strony. Jednak najbardziej cenionymi przez klientów i zarazem najczęściej sprzedawanymi są:
Profesjonalna lanca pianotwórcza: Środki chemiczne można podawać przez myjkę, lecz nie daje to najlepszych efektów. Lanca pianotwórcza łączy środek chemiczny z wodą i do takiego roztworu dodaje powietrze co sprawia że piana jest gruba, gęsta, nie spływa od razu z czyszczonej powierzchni tylko pozostaje na niej. Dzięki temu kontakt środka czyszczącego z brudem jest znacznie dłuższy. Dodatkowo sam efekt działania chemii jest lepszy – tworzy się tzw. aktywna piana. Kolejną zaletą jest mniejsze zużycie środka chemicznego i jego precyzyjne dozowanie, a także możliwość podania wszystkich, nawet najbardziej żrących, środków chemicznych, bez ryzyka uszkodzenia pompy w myjce.
Zestaw do piaskowania: Specjalny zestaw podłącza się do pistoletu, zestaw zawiera wąż do zasysania ścierniwa. Im większa wydajność maszyny tym lepszy efekt piaskowania i krótszy czas pracy można uzyskać. Do piaskowania polecamy myjki z silnikami 3-fazowymi. Świetnie sprawdzają się modele np. Quadro 799 TST albo Quadro 1000 TST. W porównaniu do piaskowania powietrznego, hydro-piaskowanie ma pewne zalety: brak ogromnego kurzu jaki powstaje przy piaskowaniu powietrznym, o wiele tańszy sprzęt w porównaniu do profesjonalnych kompresorów o dużej wydajności. Ma też pewną wadę: po hydro-piaskowaniu metalowych elementów, w krótkim czasie, na wyczyszczonej powierzchni powstaje rdzawy nalot. Można sobie z nim poradzić nanosząc specjalne środki fosfatujące, jednak to z kolei podnosi koszty.
Wąż do przetykania i czyszczenia rur kanalizacyjnych, studzionek, rynien, etc. Podłączany do pistoletu, specjalny wąż wysokociśnieniowy, zakończony dyszą. Istnieją różne warianty wykonania dysz np. 3-strumieniowa, 4-strumieniowa, obrotowa. Wąż zakończony dyszą wprowadza się do nie drożnej rury (można to zrobić nawet w mieszkaniu w bloku), następnie włącza się urządzenie, dzięki 3 strumieniom skierowanym do tyłu przewód sam dociera do zatoru i wypłukuje go. Z praktyki wiemy że wąż przechodzi nawet przez kolanka 90 stopni o średnicy 50 mm.

Pierwszy raz słyszę o firmie Comet, co to jest?

COMET - to włoska firma zajmująca się trzema działami produkcji: pomp opryskujących dla rolnictwa, pomp przemysłowych wykorzystywanych np. w samochodach komunalnych, oraz trzecia grupa najbardziej interesujących nas produktów: kompletne myjki ciśnieniowe. Włoskich producentów myjek ciśnieniowych a dokładniej składaczy myjek z gotowych podzespołów jest wiele, jednak tylko COMET ma tak bogatą ofertę, począwszy od maleńkiej myjki dla domu a na 500-barowych maszynach kończąc, ponadto COMET zdecydowaną większość pomp produkuje u siebie. Ogromne znaczenie ma także fakt bezproblemowego dostępu do części zamiennych na terenie polski oraz konkurencyjne ceny poszczególnych modeli myjek.

Jeśli chodzi o sam sprzęt, to na ogromne uznanie zasługują korbowodowe pompy z mosiężnymi głowicami i ceraminczymi tłokami, w połączeniu z niskoobrotowymi slinikami, myjki te są bardzo żywotne i czystym sumieniem sprzedajemy je klientom do wielogodzinnej codziennej pracy. Uwagę zwraca nowa seria myjek gorącowodnych KM posiadająca niezależne silniki nadmuchu powietrza do kotła, zwartą kompaktową kontrukcję i wiele przemyślanych szczegółów, czy seria K steel Eco przeznaczona dla sektora spożywczego, gdzie rama i obudowa wykonana jest w całości ze stali nierdzewnej.Myjki COMET na polskim rynku to ciekawa alternatywa dla znanych już produktów innych firm, zarówno cenowa jak też jakościowa.

.Bester
.Comet
.Kranzle
.Kubicz
.MAER
.Magnum
.Master
.Nilfisk
.Pramac
.Profi
.TenziCopyright © 2012 by DobreMyjki.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone